ایفا مبلغی را به عنوان کارمزد از حمایت های صورت گرفته توسط کاربران کسر نمی نماید  و 100% مبالغ جهت حمایت از طرح انتخابی هزینه میگردد. اما در پیش فاکتور صادر شده جهت پرداخت، گزینه ای جهت اعطای مبلغی برای تامین هزینه های عملیاتی و توسعه ای ایفا وجود دارد که در صورت عدم تمایل به پرداخت این مبلغ میتوانید آن را از پیش فاکتور حذف نمایید.

 1. حمایت کاربران در سایت در بخش حمایت از طرح تحت عنوان “حمایت شما از ایفا” که به صورت اختیاری میباشد.
 2. حامیان حقیقی و حقوقی ایفا که هزینه های عملیاتی را تامین میکنند.
 3. برگزاری ایونت.
 1. انتخاب رابط در هر روستا
 2. ارائهآموزشهای کارآفرینی روستایی
 3. شناسایی کارآفرینان روستایی
 4. ارائه فرم درخواست منابع مالی توسط کارآفرینان روستا به رابط
 5. ارزیابی و تایید اولیه درخواست توسط رابط
 6. ارزیابی تفصیلی طرح توسط تیم اجرایی ایفا از چهار منظر:
  1. توانایی و اعتبار درخواست کننده
  2. قابلیت اجرای طرح
  3. بازار فروش محصولات طرح
  4. سودآوری طرح
 7. ارائه طرح در کمیته ارزیابی جهت رد و یا پذیرش
 8. دریافت مدارک ضمانت شامل توافقنامه و چک یا سفته از درخواست کننده در صورت تایید طرح
 9. ایجاد کمپین طرح در وبسایت و تامین مالی آن
 10. پرداخت مبلغ مالی تامین شده به درخواست کننده

ایفا جهت شناسایی و ارزیابی طرح های کارآفرینی در روستاهای ایران، در هر روستا فردی را به عنوان رابط روستا انتخاب مینماید. رابط فردی باسواد، دارای روحیه دیگرخواهی و آشنا به فرصت های شغلی و دغدغه های روستا میباشد. این فرد توسط تیم ایفا آموزشهای لازم را در خصوص مهارت های کسب و کار و ارزیابی طرح های کارآفرینی دریافت میکند تا بتواند به عنوان نیروی محلی، ایفا را درارزیابی هر چه بهتر و دقیق تر طرح ها یاری رساند.

از انجاییکه بدلیل صرفه جویی در هزینه ها و همچنین بررسی دقیق تر طرح ها از کمک رابطین روستاها استفاده کرده ایم، بابت هزینه هایی که آموزش، بررسی، پیگری درخواست های تامین مالی کارآفرینی برای آنها دارد، وجهی را پرداخت میکنیم که درواقع به این وسیله کارآفرینی هم برای آنها صورت گرفته و انگیزه ادامه فعالیت و همکاری را خواهند داشت.

باتوجه به بررسی ها و مطالعاتی که در انواع سیستم های میکروفاینانس در دنیا داشتیم، متوجه شدیم که سیستم های موفق میکروفاینانس دارای یک سری ویژگی های مهم و حیاتی هستند. بر همین اساس ما نیز سعی کرده ایم با استفاده از تجارب موفق در دنیا سیستمی را با ویژگی های زیر پیاده سازی کنیم که بتواند بیشتری اثرگذاری را داشته باشد:

 1. اعطای منابع مالی بدون دریافت سود
 2. انعطاف در زمان‌بندی بازپرداخت با درنظر گرفتن ماهيت كسب و كار
 3. اخذ ضمانت‌ها و وثایق متناسب با توان کارآفرینان
 4. برقراری ارتباط نزدیک با کارآفرینان از طریق رابطین در روستاها
 5. ارائه آموزش‌های عمومی شغلی و مهارت‌های کسب و کار به دریافت کنندگان حمایت مالی (شامل مواردی مانند تهیه طرح توجیهی، بازاریابی محصولات، حسابداری، موارد حقوقی و …)
 6. ارائه آموزش ها و مهارت های تخصصی کسب و کار به کارآفرینان در صورت نیاز
 7. ارائه مشاوره های شغلی به کارآفرینان روستایی
 8. تسهیلگری در خصوص دسترسی به بازارهای فروش.

ایفا به عنوان یک سازمان مردم نهاد بازپرداخت مبالغ اهدایی بابت تامین مالی کارآفرینی را تضمین نمی نماید اما با در نظر گرفتن راهکارهای زیر تلاش خود را مبنی بر حداکثرسازی نرخ بازگشت منابع مالی مینماید:

 1. دریافت گزارش ماهانه از عملکرد کسب و کار دریافت کنندگان حمایت مالی و ارائه مشاوره به آنها درصورتی که به مشکل در کسب و کار خود بربخورند.
 2. معرفی یک یا چند نفر بسته به مبلغ حمایت و اعتبار درخواست کننده به عنوان ضامن توسط درخواست کننده،
 3. انعقاد توافق نامه تامین مالی کارآفرینی بین درخواست کننده و ایفا، با امضای ضامنین،
 4. اخذ چک و یا سفته به مبلغ پرداختی و با پشت نویسی ضامنین،
 5. در نظر گرفتن امتیاز اعتباری برای هر روستا جهت تعیین محدوده منابع مالی آتی برای آن روستا،
 6. در نظر گرفتن جریمه برای اقساط بازپرداخت نشده،
 7. قطع همکاری با روستا و عدم تخصیص حمایت مالی جدید تا زمان تعیین تکلیف اقساط بازپرداخت نشده.

حداکثر دوران تنفس برای حمایت های مالی 6 ماه و دوران بازپرداخت این منابع به طور متوسط دو سال در نظر گرفته شده است.

کلیه بازپرداخت های طرح های کارآفرینی موفق در حساب کاربری حمایت کننده طرح در قالب اعتبار تجمیع میشود و این امکان را به فرد میدهد که آن ها را جهت حمایت از سایر طرح های فعال در وبسایت صرف کند. درصورتی که ظرف یک ماه این مبالغ توسط فرد به طرح های موجود تخصیص نیابد، مبالغ به صندوق ایفا واریز شده و توسط این صندوق به طرح های با اولیت بالا تخصیص می یابد.

درصورتی که فردی تمایل به حمایت مالی از یک طرح خاص را نداشته باشد، میتواند با اهدا به صندوق ایفا این وظیفه را به ایفا محول سازد تا ایفا از طرف ایشان حمایت های مورد نیاز برای طرح های با اولویت بیشتر را انجام دهد. این طرح ها شامل تامین مالی کارآفرینی، توسعه زیرساخت ها، ارائه آموزش های عمومی و تخصصی کسب و کار و ارائه مشاوره به کارآفرینان روستایی و …. میباشد.

کلیه رخدادهای مربوط به طرح های مورد حمایت هر فرد در حساب کاربری نشان داده میشود و توسط پیامک و یا ایمیل اطلاع رسانی میگردد. به منظور دریافت اطلاع رسانی ها، اطلاعات خود در حساب کاربری را تکمیل نمایید.

درصورتی که مبالغ اهدایی توسط حامیان برای طرحی در مدت زمان معین تامین نشودف کمپین به طور اتوماتیک 14 روز تمدید میگردد. درصورت عدم تامین در مدت زمان تمدید شده، مبلغ باقی مانده توسط مبالغ اهدایی به صندوق ایفا تامین میشود.

درصورتی که دسترسی به پرداخت اینترنتی با کارت بانک های ایرانی را دارید، میتوانید از طریق آدرس ایمیل خود در وبسایت عضو شوید و حمایت خود را انجام دهید. در آینده ای نزدیک راهکارهای بیشتری جهت اخذ مشارکت حامیان در خارج از کشور پیشنهاد ارائه خواهیم کرد.

در حال حاضر افراد متقاضی حمایت مالی کارآفرینی تنها از طریق رابطین منطقه ای میتوانند درخواست خود را برای ایفا ارسال کنند و امکان ارائه طرح به ایفا جهت دریافت حمایت مالی به طور مستقیم وجود ندارد. علت این امر نیز آن است که ایفا در هر منطقه قبل از شروع اعطای حمایت مالی تحقیقات گسترده ای در منطقه انجام میدهد و همچنین آموزشهای لازم را ارائه میدهد. در صفحه اصلی سایت میتوانید ببینید که ایفا چگونه کار میکند.

درصورتی که میخواهید به عنوان رابط روستا با ایفا همکاری کنید درخواست خود را در بخش همکاری با ایفا به عنوان رابط برای ما ارسال کنید.

درصورتی که میخواهید طرحی برای ایفا ارسال کنید در صفحه رابطین روستا وارد شوید و درصورتی که رابطی در منطقه شما میباشد با ایشان ارتباط برقرار کنید.

در آینده راههای بیشتری جهت ارائه درخواست حمایت مالی به ایفا فراهم خواهیم کرد.

میتوانید از بخش همکاری با ایفا، قسمت همکاری به عنوان رابط روستا، اطلاعات و مشخصات خود را برای ما ارسال کنید. درصورتی امکان فعالیت در آن منطقه وجود داشته باشد کارشناسان ایفا به شما تماس خواهند گرفت.

بعد از تامین مالی هر کمپین، چگونگی هزینه کرد مبالغ اعطایی به مجری طرح توسط کارشناسان ایفا پبگیری میشود. مستندات مربوط به راه اندازی طرح در صفحه کمپین همان طرح و در بخش گزارش بارگذاری میشود. همچنین گزارش های دوره ای که از عملکرد کسب و کار طرح ها توسط تیم ایفا اخذ میشود، در همین بخش بارگذاری میشود. بارگذاری اطلاعات در این بخش توسط ایمیل به حامیانی که از آن طرح حمایت کرده اند اطلاع رسانی میشود. جهت دریافت این اطلاع رسانی ها لطفا اطلاعات ایمیل خود را در حساب کاربری تکمیل نمایید.

 1. ایجاد امکان دسترسی به تامین مالی ارزان  و منعطف
 2. ارائه مشاوره و آموزش به کارآفرینان روستایی در زمینه مهارت های تخصصی و عمومی کسب و کار شامل تهیه طرح توجیهی، بازاریابی محصولات، امور حسابداری، امور حقوقی و …
 3. حفظ عزت نفس افراد كه با آنها مانند يك كارافرين برخورد ميشود نه یک نيازمند
 1. امکان اعطای منابع مالی کارافرینی بجای اهدای اعانه که به جاي مسكن بودن كمك، منجر به اثرگذاری پایدارتر و گسترده تر نقدینگی می شود.
 2. امکان اعطای منابع مالی کارافرینی به فرد دیگر پس از بازپرداخت درخواست های قبلی و در نتیجه چند برابر کردن اثرگذاری منابع با گردش چندباره آن.
 3. امکان ایجاد شغل و درآمد (یا کاهش هزینه ها) برای هموطنانی که در دورترین و محروم ترین نقاط ایران زندگی می کنند با کمک تکنولوژی و با پرداخت مبالغ هرچند اندک
 4. حمایت کنندگان در ایفا، میتوانند خودشان انتخاب ‌کنند که در داستان خوداتکایی و تغییر زندگی کدام فرد و خانواده نقش آفرینی کنند و نتایج و اثرگذاری ان ها را با اشتياق  بيشتر دنبال كنند.
 5. کاهش هزینه های عملیاتی بنیاد ایفا با کمک تکنولوژی که منجر به اثرگذاری هر چه بیشتر مبالغ اهدایی حمایت کنندگان میگردد.