دانستی های مواد غذایی

راهنمای تشخیص عسل طبیعی از غیرطبیعی

اساتید رشته زنبورداری و عسل برای این شناسایی از روش‌های آزمایشگاهی استفاده می‌کنند اما مردم عادی هم با استفاده از روش‌های ساده تجربی می‌توانند نوع طبیعی را از غیرطبیعی یا تقلبی تشخیص دهند.

این روش‌های عبارتند از:
1 – ریختن عسل در آب سرد: اگر مقداری عسل طبیعی را در یک لیوان آب سرد بریزید، می‌بینید که عسل کاملا حالت چسبندگی خود را حفظ می‌کند و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل می‌شود اما عسل تقلبی سریع در آب حل می‌شود.
2 – رس شدن عسل: رس شدن به معنای رسوب کردن و کدر شدن عسل است. عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته‌نشین می‌شود و شکرک می‌زند؛ یعنی ذرات قند عسل متبلور می‌شود و عسل مانند روغن نباتی سفت می‌شود.
خوردن این نوع عسل از نظر اطبا و کارشناسان نه تنها ضرر ندارد که خیلی هم مفید است اما بیشتر مردم اگر عسل‌شان به این حالت دربیاید، فکر می‌کنند خراب شده و دیگر از آن استفاده نمی‌کنند. اما عسل‌های غیرطبیعی به دلیل نداشتن دیاستاز نه شکرک می‌زنند و نه ته‌نشین می‌شوند. در ضمن یادتان باشد که عسل‌های پاستوریزه و حرارت دیده ـ که کم‌خاصیت شده ـ هم شکرک نمی‌زنند.

3-عسل طبیعی فاسد نمی شود پس وقتی عسلی پاستوریزه تهیه میکنید که روی آن نوشته تاریخ انقضاء 4 ماه بعد! این عسل قطعا طبیعی نیست.

6 دیدگاه در “راهنمای تشخیص عسل طبیعی از غیرطبیعی

 1. 金万达 گفت:

  You choose peace or war?

 2. Качественные WordPress ссылки в комментариях от 5000 уник. доменов заказать здесь .

 3. Quality WordPress links in the comments from 5000 uniques. domains order here.

 4. watch series گفت:

  Hi there to all, the contents present at this web page are actually amazing for people experience, well, keep up the nice work fellows. Brandon Stifel

 5. bahis oyna گفت:

  Absolutely pent subject matter, Really enjoyed looking through. Lanny Kunzie

 6. MatthewCom گفت:

  Купить свидетельство на найте об окончании вуза в Великий Новгород по специальсности Художник росписи по эмали c печатью.
  https://bugul-ma.diplomtop.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *